Ara
Close this search box.

Kestanepazarı Gençleri 5 Bin Kişiye Çanakkale Savaşını Anlattı

23 Mart 2019
Kestanepazarı Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Tiyatro Topluluğu, “Kınalı Kuzular Çanakkale Yollarında” isimli tiyatro oyunu ile Çanakkale Şehitleri’ni andı. Karabağlar Müftülüğü Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Yurt Yöneticisi Halil Taşcı’nın derleyip yönettiği 5 perdelik oyun, 6 ayrı sahnede 5 binden fazla kişinin karşısında sahnelenirken, izleyen öğrenciler ve vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadı.

Karabağlar Müftülüğü Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu, İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Hisar Anadolu İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu öğrencilerinden oluşan Kestanepazarı Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Tiyatro Topluluğu, “Kınalı Kuzular Çanakkale Yollarında” adlı tiyatro oyununu sergiledi. Çanakkale Savaşı’nda yaşanan bir takım önemli olayları gençlerimize aktarmak adına, Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Yurt Yöneticisi Halil Taşcı’nın derleyip yönettiği 5 perdelik oyun, 6 ayrı sahnede binlerce seyirciyle buluşurken, atalarımızın vermiş olduğu zorlu kurtuluş mücadelesinin anlatıldığı oyunu izleyen öğrenciler ve vatandaşlar, duygu dolu anlar yaşadı.

İLK GÜN İKİ SAHNE YAPILDI
Kınalı Kuzular Çanakkale Yollarında adlı oyun ilk olarak Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği’nin İzmir Hatay’daki Eğitim Kampüsü’nde İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi ile Hisar Anadolu İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu öğretmen ve öğrencilerine sergilendi. Aynı günün akşamında ikinci kez sahne alan gençler, Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği, Millî Kültür ve Ahlaka Hizmet Vakfı, Kestanepazarı Fidan Eğitim Kurumları Derneği Yönetim Kurulları üyeleri, çalışanlarının aileleri ile Karabağlar Müftülüğü Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu öğrencileri, Kurs öğreticileri, Konak Müftülüğü Kestanepazarı Merkez Kur’an Kursu ve Özel Kestanepazarı Hatay Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu öğrencileri ve öğrenci velilerine karşı performans sergiledi.

BEKAMIZ, ŞEHİTLİK VE GAZİLİK RUHU KAZANMIŞ KALBE SAHİP NESİLLER YETİŞTİRMEKLE MÜMKÜN
Karabağlar Müftülüğü’nün Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlediği ve İzmir Vali Yardımcısı ve Karabağlar Kaymakam Vekili Sayın Cemil Özgür Öneği’nin de katıldığı anma programında da sahne alan genç tiyatrocularımız, Karabağlılara Çanakkale Savaşı’nın içerisinde barındırdığı milli ve manevi değerleri aktardı.

Programın açılış konuşmasını yapan İlçe Müftümüz Feyyaz İDİN, “Bundan tam 104 yıl önce Çanakkale’de bütün dünyaya karşı “Çanakkale Geçilmez” diye bir destan yazıldı. Tarihte emsali az görülen bir zaferle düşman orduları bozguna uğratıldı. Allah yolunda, din, iman, millet, vatan, bayrak, hak, adalet, erdem, fazilet ve mukaddesât uğruna Mehmetçiklerimiz kahramanca savaştı. Şehadetleri dinimizin temeli olan ezanlarımızı susturmadılar. Milletimizin bekâsı, şehitlik ve gazilik ruhu kazanmış bir kalbe sahip olan nesiller yetiştirmekle mümkündür. Bunun için çocuklarımıza Çanakkale Destanı’nı ve ardındaki ruhu anlatmalı, aziz vatanımızın kıymetini öğretmeliyiz. Bu programın amacı da budur” şeklinde konuştu.

KARDEŞ OKUL AKŞEMSETTİN İÇİN AYRI SAHNE
Çanakkale Şehitleri Anma Haftası’nda 4. kez sahne alan gençlerimiz bu sefer kardeş okul Akşemsettin İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri için sahne aldı. Öğrenci arkadaşlarının karşısında sahne almaktan ayrı bir heyecan duyan genç tiyatrocularımız, sergiledikleri başarılı oyun ile arkadaşlarına hem Çanakkale ruhunu aktarırken hem de güzel ve iyi bir örnek olmayı başardı. Sergilenen oyunu öğrencileri ile birlikte çok beğendiğini dile getiren Akşemsettin İHO Müdürü Bedrettin Kara, Kestanepazarı Gençlik ve Spor Kulübü Tiyatro Topluluğu’nu yürekten tebrik ettiğini dile getirdi.

TORBALI VE BORNOVA’DA DA SAHNE ALDILAR
Kestanepazarı Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Tiyatro Topluluğu’nun “Kınalı Kuzular Çanakkale Yollarında” adlı eser ile göstermiş olduğu başarılı performans izleyicilerden büyük beğeni alırken, genç tiyatrocularımız Torbalı ve Bornova’ya da davet edildi. Torbalı Ayrancılar Çok Amaçlı Spor Salonunda Ayrancılar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri ve Torbalılar için sahne alan öğrencilerimiz ertesi gün de, Bornova Şehit Erol Olçok Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri ve velileri için de Bornova da sahne aldı.

İLİM ÖĞRENMEK DE BİR SAVAŞTIR
Toplamda 6 sahnede, her yaş grubundan 5 binden fazla izleyicinin karşısına çıkan oyunun yazarı ve yönetmeni olan Karabağlar Müftülüğü Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Yurt Yöneticisi ve Kestanepazarı Gençlik ve Spor Kulübü Derneği 2. Başkanı Halil Taşcı, oyunlarında atalarımızın yaşantılarındaki iyi örnekleri sergileyerek milletin en küçük yapı taşı olan ailedeki zayıflayan bağları ve bunun toplumu ayrıştırıcı olumsuz bir durum olduğunu sergilemek istediklerini belirtti.

Oyun içerisinde, Çanakkale Savaşı’nda şehit düşen lise öğrencilerine de özellikle yer verdiğini dile getiren Taşcı, “Millî eğitimin de aslında milletin ve ümmetin ayakta kalması için önemli bir savaş olduğunu, her öğrencinin bu savaşta bir nefer olduğunu izleyicilerimize aktarmak istedik. Milli mücadele dönemindeki kıtlık ve yokluğu da anlattığımız oyunumuzda istedik ki, izleyiciler içerisinde bulunduğumuz bolluğu ve bizim bugünleri görebilmemiz için seve seve canlarını veren şehitlerimizin kıymetini bilsinler. Atalarımızın Allah ve Resulullah sevgisi, vatan ve millet bilinci ile yaptıklarını anlatmaya çalıştığımız oyunumuzu son olarak da gölge oyunu bitirdik. Umarım aktarmak istediğimizi tiyatro yolu ile izleyicilerimize aktarmayı ve beğenilerini almayı başarmışızdır” dedi.

 

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir