Ara
Close this search box.

Kestanepazarı Mezunları 46. Kez Bir Araya Geldi

Türkiye’nin en köklü Kur’an Kursları’ndan olan İzmir Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Geleneksel Mezunlar Buluşması Pilav Günü’nün 46.’sı Hatay’daki Kestanepazarı Yerleşkesi’nde gerçekleşti. Pilav gününden bir gün önce gelerek yurtta kalma imkânı da bulan mezun öğrenciler hep birlikte çocukluk ve ilk gençlik yıllarını yâd etme imkânı da buldu.

Hatay’daki Kestanepazarı Yerleşkesi’ne cumartesi akşam saatlerinde gelen mezunlar, ikramlar sonrası hep birlikte akşam namazını kıldı. Namazın ardından Kestanepazarı hocaları, yöneticileri ve emektarları için Hatim ve Hatim Duası okuyan mezunlar, yatsı namazının ardından yerleşke bahçesinde sohbet ederek hasret giderdi.

Kestanepazarı mezunları, 46. Pilav Günü’ne, yıllar öncesinde olduğu gibi yurtta hep birlikte sabahın erken saatlerinde uyanarak başladı. Öğrencilik yıllarında da olduğu gibi hep birlikte kahvaltı yapan mezunlar daha sonra program açılışı için Hatay Özel Kestanepazarı Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdu’nda bulunan konferans salonuna geçti.

Kestanepazarı mezunları buluşması 46. Pilav Günü açılış konuşmasını yapan Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Başkanı Hasan Dayhan, 15 Temmuz Hain Darbe girişiminin ardından yapılan bu ilk mezunlar toplantısının yerinin kurum için çok önemli olduğunu belirterek, “Bu toplantının burada olması inanın ki hiç de kolay olmadı. Derneğimizin hizmet vermek için kullandığı binaların tapudaki sahibi olan Milli Kültür ve Ahlaka Hizmet Vakfı’mız, hepinizin de bildiği şekilde darbe girişimi sonrası çirkin bir iftirayla kapatılmak istendi. Yoğun çabalarım ve uğraşlarımız sonrası atılan bu iftira nihayetinde temizlenerek vakfımızın hain terör örgütü ile ilgili hiçbir bağlantısının olmadığı kanıtlanarak hizmetine eskisinden de daha güçlü ve hızlı olarak devam etmeye başladı. Yaşadığımız bu zor süreçte bizlerden desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan ile Valimiz Sayın Erol Ayyıldız’a ve tüm devlet kurumlarımıza huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

BİR DAHAKİ BULUŞMA KAYNAKLAR’DA
Kestanepazarı mezunlarını önümüzdeki yıl yapılacak olan 47. buluşma için 2018 yılının Temmuz ayında Buca Kaynaklar’daki Kestanepazarı Spor Tesisleri’ne davet eden Başkan Hasan Dayhan, mezun öğrencilere uzun hayat yolunda başarı ve mutluluklar dileyip sözlerini şu şekilde sonlandırdı:
“Bir araya gelmek için bugünü beklemeyelim. Hayatta başarılarınızı bizlerle paylaşın, Kestanepazarı’nı sık sık ziyaret edin, bizlerle görüşün. Unutmayın ki hiçbir menfaat beklemeden Allah rızası için çıktığımız bu yolda bizim için elde edilebilecek en büyük ödül, sizlerin başarısı ve mutluluğudur.”

TARİHİMİZ RESMİ OLARAK 1910’LARA DAYANIYOR
Kestanepazarı Mezunlar Günü Buluşması’nda söz alan Milli Kültür ve Ahlaka Hizmet Vakfı Başkanı Çoşkun Akın, vakıf başkanlığı için görevlendirildiği ilk gün kurumun resmi tarihi ile ilgili çalışma yapılmasının gerekli görüldüğünü belirtti. Kurum kültürü açısından tarihsel bilgilerin doğruluğunun çok önemli olduğuna da vurgu yapan Akın, “Hacı Salih Tanrıbuyruğu’nun öğrencilerin eğitimi için kendi yazdığı risalede ve eski harflerle 1911 yılında bastırdığı Muhîtu’t Tecvid isimli eseri, kurumumuzun 1910 yılından itibaren hafız öğrenci yetiştirdiğinin ispatıdır” dedi.

KESTANEPAZARINI DAHA DA YÜCELTMEK İÇİN BİRLİK OLMALIYIZ
Kestanepazarı Mezunları ve Mensupları Derneği Yönetim Kurulu adına mezunları selamlayan Başkan Yardımcısı Mustafa Sönmez, gerçekleştirdiğimiz mezunlar günü birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirmektedir. Mezunlar Derneği olarak yıl içerisinde Buca Kaynaklar’daki Spor Tesisleri’nde daha önce yaptığımız pikniğe ve sahur buluşmasına çevre illerden de mezun arkadaşlar katıldı. Bu katılım bizi çok memnun etti. Bugün de çevre illerden, İstanbul ve Ankara’dan ve hatta Trabzon’dan gelen mezun arkadaşlarımızı görmekteyim. Bu manzara beni fazlasıyla memnun etti. Gelen arkadaşlarımızın gelemeyen arkadaşları da en azından bir daha ki toplantımıza davet etmesini sizlerden rica ediyorum. Kestanepazarı’nı bulunduğu yerden daha da yukarı çıkarabilmek için birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz gerekmekte. Mezunlar derneği olarak İzmir’de üniversite öğrencilerine yönelik 3 ev açtık. Bu evlerde mezun öğrencilerimize Arapça ve Tefsir dersleri vererek en güzel biçimde yetişmeleri için çabalarımız devam ediyor. Huzurlarınızda bu günün gerçekleşmesinde desteklerini esirgemeyen başta Hasan Dayhan olmak üzere tüm başkanlarıma ve siz değerli katılımcılara bir kez daha teşekkür eder sağlık ve esenlik dilerim” dedi.

Konuşmalardan sonra gerçekleştirilen tasavvuf musikisi dinletisi ve Kur’an tilavetinin ardından mezunlar geleneksel pilav şenliğine geçti. Pilav şenliğinin de son bulmasıyla mezunlar, seneye tekrar buluşmak üzere sözleşti.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir