Ara
Close this search box.

Kestanepazarı Darbeye Karşı Durdu, Milli İradeye Sahip Çıktı

Darbe anonsunun yapıldığı ilk dakikalardan itibaren milyonlarca vatandaş gibi Kestanepazarı camiası da milli iradeye sahip çıkarak sokaklara ve meydanlara koştu. Darbe gecesinin ardından başlayan nöbetlerde Türkiye’nin birçok bölgesinde bulunan Kestanepazarı mezunları, bulundukları illerde meydanlara inerek milli iradeye sahip çıktı.

15 Temmuz’da Ne Oldu?

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanmış olan FETÖ mensupları, emir komuta zincirinin dışına çıkarak 15 Temmuz 2016 Cuma akşamı saat 21:00 sularında bir askeri darbe girişimi başladı. 15 Temmuz darbe teşebbüsü Ankara ve İstanbul’da eş zamanlı olarak başlatıldı. İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri, Atatürk Havalimanı ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü zapt edildi. Ankara’da ise devletin Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gölbaşı Polis Özel Harekât Merkezi gibi stratejik kurumlarına bombalı saldırılar düzenlendi. Her iki şehirde de darbeciler kaçırdıkları F-16’larla alçak uçuşlar gerçekleştirdi.

Milli İrade
İzmir Milli İradeye Sahip Çıkarak Konak Meydanını Boş Bırakmadı

İstanbul ve Ankara’daki TRT binaları işgal edilerek, kendisini “Yurtta Sulh Konseyi” olarak Tanımlayan darbeci çete üyelerinin hazırladığı bildiri zorla okutuldu. Metnin içerisinde sokağa çıkma yasağının yanı sıra tüm özel yayın organlarının bu bildiriyi okuması dikta edildi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Başbakanlık ile birlikte çeşitli Belediye binalarına saldırılarda bulunuldu. Cumhuriyet tarihinde ilk kez Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne darbeci çete tarafından kaçırılan F-16 uçaklarından bomba atıldı. Ulusal televizyon kanallarından canlı bağlantı ile halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu darbe teşebbüsünün TSK içinde küçük bir azınlığın kalkışması olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan millete, iradesine sahip çıkmak için sokaklarda darbeye direnme çağrısında bulundu ve halk darbe kalkışmasını engellemek için sokaklara çıktı. Darbeciler, silahsız bir şekilde sokağa çıkan halka ateş açtı. İstanbul ve Ankara’daki darbe karşıtı protesto ve direniş eylemlerinde 246 sivil hayatını kaybetti. 1537 kişi yaralandı. 24 Darbeci ölü, 50 Darbeci yaralı ele geçirildi.

15 Temmuz ülke ve toplum tarihimiz açısından bir milat noktasıdır. Fert, millet, devlet ve medeniyet açısından tarihin önemli bir eşiğinde olduğumuzu göstermektedir. Bu zor zamanda hemen her vatandaş darbe girişimine tepki vermiş ve ortak ideal çerçevesinde halk bir araya gelerek bir destan yazmıştır. 15 Temmuz sadece bugünlerde değil, Türkiye tarihinde demokrasi zaferi olarak yer alacaktır.

Milli İrade
Kestanepazarı 27 Gün Süren Nöbette Konak Meydanında Yerini Aldı
Milli İrade
İzmirli Yöneticiler Her Gece Meydanlardaydı

Kestanepazarı, Milli İradeye Sahip Çıktı

Darbe anonsunun yapıldığı ilk dakikalardan itibaren milyonlarca vatandaş gibi Kestanepazarı camiası da milli iradeye sahip çıkarak sokaklara ve meydanlara koştu. Darbe gecesinin ardından başlayan nöbetlerde Türkiye’nin birçok bölgesinde bulunan Kestanepazarı mezunları, bulundukları illerde meydanlara inerek milli iradeye sahip çıktı.

Tüm il ve bazı ilçe meydanlarında, hain darbe girişimi sonrasında her gece “Millî irade nöbetleri” tutuldu. Ellerinde bayraklıyla meydanları dolduran binlerce vatandaş, okunan Kur’an tilavetleri, marşlarla coştu, dualar ederek geceleri ayakta geçirdi.

Kestanepazarı Hafızları Konak Meydanı’nda Kur’an Tilavet Etti

Kestanepazarı hafızları ve hocaları, 27 gün süren nöbetlerin bazı günlerinde Konak Meydanı’na yerleştirilen sahnede Kur’an tilavet etti. Kestanepazarı mezunları sahneden şiirler seslendirdi, dualar etti. Coşkulu kalabalık konuşmalarla, marşlarla ve Kur’an tilavetleriyle sabaha kadar tek yürek olarak ayaktaydı.

Milli İrade
Fidan Dergisi Nöbetçi Kütüphane ile Meydanlarda Vatan Nöbeti Tutanları Kitapla Buluşturdu

Fidan Dergisi, “Nöbetçi Kütüphane” Uygulamasını Hayata Geçirdi

İstanbul’da TÜRDEB (Türkiye Dergiler Birliği) tarafından başlatılan “Nöbetçi Kütüphane” uygulaması, İzmir’de Fidan Dergisi tarafından hayata geçirildi. 2. haftadan itibaren her gün meydanda açılan kütüphane, yüzlerce okurla buluştu. Vatandaşlar ödünç aldıkları kitapları, aynı gece veya 1-2 gün içerisinde okuyarak, kütüphaneye teslim etti.

Kestanepazarı Yaygın Eğitim ve Kütüphane Sorumlusu İlyas Altunkaya, nöbetçi kütüphane uygulamasıyla, her şartta okumanın önemini vurguladı. Uygulama vesilesiyle onlarca vatandaşımızın kitapla buluştuğunu belirterek şöyle dedi:

“Öncelikle 15 Temmuz Darbe Teşebbüsünü geri püskürten ve bu uğurda canını ortaya koyarak şehit düşen tüm şehitlerimizi minnetle ve rahmetle anıyorum. Gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Rabbim mekânlarını cennet eylesin.

O gecede millet, tüm yurt sathında bir avuç azgın ve haine karşı kahramanca savaştı ve üzerinde yaşadığı vatanı hak ettiğini ve bir avuç kendini bilmeze ve hadsize bu toprakları kolay kolay teslim etmeyeceğini kanıtladı. Biz o gecede, Malazgirt’in, Varna’nın, Çanakkale’nin, Kut’ul Amare’nin hikâye olmadığını koca koca hakikat olduğunu yine-yeniden kendimizden öğrendik. Çünkü bu millet ceddi gibi ölmeye hazır koca bir millet olduğunu gösterdi. Rüştünü ispat etti. Etten kemikten adamlar o gece demirden canavarları durdurdu. Bu vaziyet bu milletteki karşı konulamaz, önü alınmaz ve tahakküm altına alınamaz bir imanın mevcudiyetinin yegâne delilidir. Böyle bir millete mensubiyetim şahsım adına onur verici bir lütuftur.

Bir aya yakın bir zaman şehrin meydanlarında milli irade bekçiliği yaptık. 7’den 70’e milletin tüm fertleri meydanlardaydı. Elhamdülillah biz de o hain ayaklanmanın ilk saatlerinde ülkemize, milletimize ve de irademize sahip çıkma adına meydanlara indik. Diğer yandan milli irade nöbeti tutarken Fidan Dergisi olarak güzel ve farklı bir uygulama yaptık. Çeşitli irili ufaklı esnaf ve firmalar ticari faaliyet yaptığı saha ile ilgili yiyecek, içecek katkısı verdi organizasyona. Meydanlara gelen hiç bir vatandaş aç olarak evine dönmedi. Hepimiz bir taraftan yedik içtik diğer taraftan da ortak irademiz olan milli irademize sahip çıktık. Biz de Fidan Dergisi ve Kestanepazarı olarak organizasyona ‘Al, Oku, Getir!’ diyerek kütüphane açtık. Meseleye farklı bir tat ve renk verdi. “Yiyecek içecek var, neden kitap olmasın?” diyerek biz de bir açık hava kütüphanesi açtık. 150 civarında kitap dağıttık. Hoş bir faaliyetti. Meydandaki halkımızı kitapla buluşturduk. Bir nebze olsun okuma, tefekkür etme-ettirme meselesinde katkımız olduysa Kestanepazarı olarak kendimizi bahtiyar addederiz.

Milli İrade
Kestanepazarılılar 27 Gün Süren Vatan Nöbetinde Meydanlarda Sabahladı

İkramlar Dağıtıldı

Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Başkanı Hasan Dayhan ve Kestanepazarı Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Akif Savaş başta olmak üzere yüzlerce Kestanepazarı gönüllüsü meydanlarda sabahladı.

Her gece onlarca kuruluşun çeşitli ikramlar dağıttığı Konak Meydanı’nda Kestanepazarı da birlerce kişiye çeşitli ikramlar dağıttı. Kestanepazarı Mezunları, elim olayın ardından şükür kurbanı olarak 5 koç kesti ve 1800 kişilik etli pilav hazırlayarak, nöbetteki vatandaşlara ikram etti.

İzmir, Demokrasi ve Şehitler Mitinginde Tek Yürek Oldu

7 Ağustos 2016’da İzmir Valiliği, İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen “Demokrasi ve Şehitler Mitingi” ile birlikte tüm ülke olarak tek yürek olmak adına İzmir’de de muhteşem bir miting düzenlendi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katıldığı Demokrasi Mitinginde İzmir Valisi Erol Ayyıldız, siyasi partilerin Milletvekilleri, İl ve ilçe Belediye Başkanları, Siyasi Parti İl Başkanları, Kestanepazarı Camiası ve yüz bine yakın İzmirli vatandaş nöbete devam etti. İzmirliler tek yürek olarak “Demokrasi ve Milli İrade” derken, Konak Meydanı her zamankinden daha kalabalıktı.

Kestanepazarı Camiası Son Güne Kadar Nöbetteydi

Kestanepazarı camiası meydanlardaki nöbete ilk günden son güne kadar katıldı. Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Başkanı Hasan Dayhan ve Kestanepazarı Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Akif Savaş başta olmak üzere, Kestanepazarı Fidan Eğitim Kurumları Derneği Başkanı M. Necati Gürsöz, Milli Kültür ve Ahlak Hizmet Vakfı Başkanı Lütfi Görmez, sivil toplum kuruluşları olarak Konak Meydanındaki bekleyişe katıldı. “Kestanepazarı, Milli İradeye Sahip Çıkıyor”, “Vatan İçin Nöbetteyiz” yazılı afişlerin önünde her akşam onlarca Kestanepazarılı bir araya gelerek nöbet tuttu.

Milli İrade
Nöbetin Son Günü, Konak Meydanında Düzenlenen Programda Başkan Hasan Dayhan’a Plaket Takdim Edildi

Milli İrade Nöbeti 27 Gün Sürdü

İzmir’de binlerce kişi Demokrasi Nöbetinin son günü olan 10 Ağustos 2016 Çarşamba günü Konak Meydanı’nı doldurdu. İzmir Konak Meydanı’na 15 Temmuz darbe girişiminin ardından her akşam adeta akın eden vatandaşlar, demokrasi nöbetinin 27. günü olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son gün olarak belirttiği günde Konak Meydanı’na sığmadı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlanan programda, ellerinde Türk bayraklarıyla milli birlik vurgusu yapan vatandaşlar şehitler için dua etti.

Programda darbe karşıtı tezahüratlar yapılırken Türk bayrakları ellerden düşmedi. Konak Meydanı’nda toplanan vatandaşlar, ara ara çalan mehter marşları, Dombıra ve Mustafa Yıldızdoğan’ın “Ölürüm Türkiyem” şarkılarıyla coştu.

Kestanepazarı’na Plaket Takdim Edildi

Konak Meydanı’ndaki nöbete destek veren STK’lara plaket takdimi ile son buldu. Meydandaki desteklerinden dolayı Kestanepazarı Camiasına takdim edilen plaketi, Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Dayhan aldı.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir