Ara
Close this search box.

Sarıkamış şehitleri yurdun dört bir yanında anıldı

Sarıkamış Harekatı‘nın 101’nci yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında Türkiye’nin bir çok şehrinde anma etkinlikleri düzenlendi.

Allahuekber Dağları’nda şehit olan 90 bin asker, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın da katılımıyla sıfırın altında 20 derece hava sıcaklığına rağmen Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce kişinin katıldığı yürüyüşle anıldı.

Çocuğu, kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla binlerce kişi, Sarıkamış Harekatı’nda şehit olan askerleri anmak için dondurucu soğuğun yaşandığı sabahın erken saatlerinde Allahuekber Şehitlik Anıtı’nda toplandı.

Tekbirler getirerek, dualar eşliğinde başlayan 8,5 kilometrelik yürüyüş, yaklaşık 2 saatte varılan Yukarı Sarıkamış Şehitliği’nde sona erdi.

Yürüyüşün ardından Yukarı Sarıkamış Şehitliği’nde düzenlenen törende, Şehitler Anıtı’na çelenk sunularak, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından dualar edildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, törende yaptığı konuşmada, anma yürüyüşüyle bundan 101 yıl önce hava şartlarının ne olduğunu, en iyi şekilde hissettiklerini ifade etti. Kılıç, “Ay yıldızlı bayrağımızın altında bir arada hep beraber hiçbir ayrılık ve gayrılık olmaksızın ecdadımızdan aldığımız güçle medeniyetimizden, inancımızdan aldığımız güçle beraber ve bir olarak geleceğe yürüyeceğiz. Bizim bütün amacımız budur” dedi.

Kars Serhat Boyları Derneği üyeleri de Yukarı Sarıkamış Şehitliği‘nde, Türk dünyasından gelen gençlerin katılımıyla, Sarıkamış Harekatı sırasında şehitdüşen askerler için çadır kurarak, saygı nöbeti tuttu.

Binlerce kişilik anma yürüyüşü

Sarıkamış Harekatı’nın 101’inci yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yürüyüş düzenlendi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce düzenlenen yürüyüşe katılmak isteyen vatandaşlar, Eymir Gölü İmrahor Vadisi girişinde toplandı. Buradan başlayan yürüyüş, Gölbaşı Şelale Park’ta son buldu.

Antalya’da Gençlik ve Spor Bakanlığınca “Vefakar gençlik, fedakar ecdadını unutmayacak” sloganıyla düzenlenen yürüyüş yaklaşık 2 bin kişinin katılımıyla yapıldı.

Muğla’da da düzenlenen “Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü”ne 3 bin kişi katıldı.

Malatya’daki anma etkinlikleri kapsamında bir araya gelen vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla Beydağı eteklerindeki karlı yolda yaklaşık 3 kilometre yürüdü.

Ardahan, Ağrı, Aksaray, Afyonkarahisar, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli, Uşak, Denizli, Aydın, İzmir, Yozgat, Sivas ve Kırşehir, Gaziantep, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Erzurum, Elazığ, Muş, Çanakkale, Eskişehir, Zonguldak, Samsun ve Amasra, Bursa, Balıkesir, Bilecik ve Yalova’da da anma etkinlikleri düzenlendi.

Müezzinden Sarıkamış şehitleri için türkü

Edirne Kadı Bedrettin Camii müezzini Müslim Yıldız, Sarıkamış Harekatı’nın 101. yılı anısına şehitler için türküsözü yazdı.

Müezzin Yıldız, bestesi de yapılan türkünün klipleştirilmesi ve ekranlarda yayınlanması için destek istedi.

Etkinlikler kapsamında Van, Çorum, Tokat, Sinop, Kayseri, Kırıkkale ve Nevşehir’de Sarıkamış şehitleri anısına yürüyüş gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş’ta da binlerce kişi, Sarıkamış Harekatı’nın 101. yılı dolayısıyla karla kaplı Ahir Dağı’nda anma yürüyüşü yaptı.

İZMİR KEMALPAŞA SARIKAMIŞ YÜRÜYÜŞÜ “Gençlik Şühedanın İzinde”

İzmir Gençlik ve Spor İl müdürlüğü Organizesi ile Kemalpaşa Belediyesi ev sahipliğinde SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ anıldı. Kestanepazarı Eğitim Kurumları, Kestanepazarı Gençlik ve Spor Kulübü Sporcuları ve Yöneticileri Katıldı. Kemalpaşa demokrasi Meydanında başlayan yürüyüş binlerce gencin katılımıyla Kemalpaşa Dere Mesire alanında son buldu. Yürüyüşten sonra Kemalpaşa Belediyesi Kültür Sarayında program düzenlendi. Açılış Kuran Tilavetini Kestanepazarı Hatay Kuran Kursu Hafızı Abdulkadir ŞEN okudu. İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu, Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yaptı. Sarıkamış Tiyatrosu izlendi Programdan sonra Kemalpaşa Belediyesi Katılımcılara çorba ikram etti.

IMG-20160103-WA0008Ali Koç, Ali Osman Tatlısu, Abdulkadir Şen, Mucip Uludağ, Emre Şahin

IMG-20160103-WA0006

İlhan Göksu, Şükrü Karaca, Ali Koç

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir