Ara
Close this search box.

Mezunumuz Millî Eğitim Şube Müdürü Oldu

Kestanepazarı mezunlarından olan Nedim Sıtkı Şatır, İzmir il Millî Eğitim Müdürlüğü’ne Şube Müdürü olarak atandı. Hayat Boyu Öğrenme ve Okul Öncesi Eğitim Bölümlerinden sorumlu olan Şube Müdürü Şatır’ı ziyaret eden Kestanepazarı Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, Kestanepazarı camiası adına kendisine başarı dileklerinde bulundu.

Yapılan ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getiren mezunumuz İzmir İl Milli eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Nedim Sıtkı Şatır, her zaman Kestanepazarı mezunu olmaktan gurur duyduğunu ve Kestanepazarı camiasının desteğini hissetmenin de kendisine ayrı bir güven verdiğini dile getirdi.

BİN 200 AYRI KURS PROGRAMI VAR
Ziyarette kendisine bağlı olan bölümler hakkında da kısa bilgiler veren Şube Müdürü Şatır, Halk Eğitim Merkezleri’nin sisteminde bin 200 ayrı kurs programının yüklü olduğunu dile getirdi. Yeterli sayıda kursiyerin bulunması ve vatandaşlardan talep olması durumunda istedikleri kursu açtıklarını söyleyen Şatır, “Bu konuda zannedilenin aksine en büyük sıkıntıyı usta öğreticiyi bulmakta yaşıyoruz. Modülde yüklü olan ve talep edilen kursta bazen öğrenci oluyor ama öğretici bulamıyoruz. Bu durumda şehir dışından öğretici getirdiğimiz durumlarda oldu. Bunu aşabilmek için de usta öğretici kurslarımız var. Mesleki yeterlilikleri bulunan kişiler öğreticilik kursuna girip başarıyla tamamlaması durumunda öğretici olarak da bünyemizde çalışabiliyor” dedi.

HALK EĞİTİMİ MERKEZİ İZMİR’DE HER 10 KİŞİDEN BİRİNE ULAŞMAYI BAŞARDI

İzmir’de 2018-2019 Eğitim Öğretim Döneminde Halk Eğitim Merkezleri olarak 18 bin 130 kurs açtıklarını da dile getiren Şatır, “Bu kurslarda kayıtlı olarak 321 bin kişi eğitim almış. Bu kursiyerlerimizden 126 bini erkek, 195 bini ise kadınlardan oluşmaktadır” şeklinde konuştu. Ayrıca bir de mesleki kurslarının bulunduğunu ve bu alanda da 6 bin 500 kurs açtıkları bilgisini de aktaran Şatır, “Bu kurslara da toplamda 135 bin kursiyer katılım göstermiş. 2018-2019 Eğitim Öğretim Döneminde 4 milyonluk İzmir’de, yaklaşık olarak her 10 kişiden birine kurs vermişiz.  Önümüzdeki yılda bu rakamın daha da artarak devam edeceğinden hiçbir şüphem yok. Çünkü yaptığımız araştırmalar bizlere Halk Eğitim Merkezleri’nin her geçen yıl bir öncekine oranla daha çok rağbet gördüğünü gösteriyor. Bizlerde 2019-2020 Eğitim Öğretim yılına bu doğrultuda hazırlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ
Aynı zamanda okul öncesi eğitimden de sorumlu olan Şube Müdürü Şatır, bu alandaki eğitimin ülke geleceği için çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Bir dönem okul öncesi eğitiminin de zorunlu hale getirilmesinin tartışıldığını da aktaran Şatır, sözlerine şöyle devam etti:
“Bireylerin sosyalleşmesi, topluma adapte olmaları ve akademik gelişimleri için bu süreç gerçekten de çok önemlidir. Annelerimiz ‘Çocuklarımız daha çok küçük’ şeklinde düşünmemeye çalışırlarsa bu evlatlarımızın kişisel gelişimleri ve akademik başarıları için çok müspet olacaktır. Yapılan tüm araştırmalar okul öncesi eğitim alan çocukların almayanlara oranla eğitim hayatları boşunca çok daha başarılı olduklarını kanıtlıyor. Devletimiz 36 ayını tamamlamış çocuklarımız için anaokullarında eğitim veriyor. 4 yaşında olmasa bile imkanları varsa en azından ilkokula başlamadan 1 yada 2 yıl önce evlatlarımızı anaokullarına göndermeye özen göstersinler.”

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir