Ara
Close this search box.

Kestanepazarı Gençliği Kültürel Gezilere Devam Ediyor

27 Temmuz 2018

Kestanepazarı Gençlik ve Spor Kulübü Derneği öğrencileri, kültürel turlarına devam ediyor. Çanakkale, Ankara, Niğde ve Konya gezileri yapan öğrenciler son olarak da Ödemiş, Birgi ve Tire ilçelerini gezdi. Tire’de İbn-i Melek Hazretleri’nin ve Aydınoğlu Süleyman Bey Türbelerini ziyaret eden gençler, atalarımızın ruhları için Fatiha ve İhlas Surelerini okudu.

Kestanepazarı Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen “Madde Ayrılığı Kültür Birlikteliği Yaşatır Projesi” kapsamında kültürel faaliyetlerine aralıksız olarak devam ediyor. Daha önceleri Çanakkale Şehitliği’ni, Ankara’da TBMM, Külliye ve Kahramankazan Şehitliği’ni, Niğde 15 Temmuz Kahramanı Ömer Halis Demir’in kabrini ziyaret eden Kestanepazarı gençliği, en son İzmir’in tarihi ilçeleri olan Ödemiş ve Tire’yi gezdi.

Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği’nin, İzmir’in Hatay semtindeki Eğitim Kampüsü’nde toplanan gençler, saat 08.00’de Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği İdari İşler Müdürü Ahmet Özer ve Kestanepazarı Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Ali Koç nezaretinde hareket etti. Gezi kapsamında ilk olarak Tire’ye geçen Kestanepazarı Gençliği burada İbn-i Melek Hazretlerinin türbesini ziyaret etti. Aydınoğlu Mehmet Bey’in Tire’de yaptırdığı medresede uzun yıllar ders veren İbn-i Melek Hazretlerinin türbesinin ardından Aydınoğlu Süleyman Bey’in de kabrini ziyaret eden Kestanepazarı gençleri burada atalarımızın ve tüm şehitlerimizin ruhları için İhlas ve Fatiha Sureleri okudu.

Tire’den sonra Ödemiş’in turistik beldesi Birgi’ye geçen Kestanepazarı gençleri burada İmam Birgivi Hazretlerinin kabrini ve Aydınoğlu Mehmet Bey’in kabirlerini ziyaret etti. Birgi’de kılınan öğle namazından sonra Gölcük’e hareket edildi. Gölcük’te göl kenarında verilen molanın ardından İzmir’e dönüşe geçildi.

Yapılan kültürel gezilerin öğrencilerin yaşadıkları toprakları tanımaları için çok faydalı olduğunu belirten Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği İdari İşler Müdürü Ahmet Özer, “Çocuklarımıza tarihimizi sadece kitaplardan okutarak öğretmeye çalışmak çok büyük bir eksikliktir. Yaptığımız gezilerde öğrencilerimiz kitaplarda okudukları büyüklerimizin yaşadıkları toprakları, evleri ve yaşam tarzlarını yerinde görmeleri tarihimizi ve milli kültürümüzü benimsemeleri açısından çok önemli. Yaptığımız gezilere öğrencilerimizin büyük ilgi göstermesi bizleri ayrıca mutlu ediyor. Ödemiş, Birgi ve Tire ziyaretlerimizde de öğrencilerimiz hem yaşadıkları şehrin manevi ve tarihi büyük kişiliklerinin hayatlarını yerinde öğrenme imkânı bulurken, ayrıca yöresel yemekleri, kıyafetleri ve kültürleri de görme tanıma imkânı buldu. Bu ziyaretimizde öğrencilerimiz Kar Helvas tadarken, güney ege şivesini ve yöresel kıyafetleri ve kültürünü yerinde öğrenme imkânı buldu. Kültürel zenginliklerimizi ancak bu şekilde yeni kuşaklara aktarabiliriz” dedi.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir