Ara
Close this search box.

Kestanepazarı Gençliği Ashâb-ı Kehf gibidir

Kestanepazarı Gençlik ve Spor Kulübü’nün, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından onaylanarak desteklenen “Madde Ayrılığı Kültür Birlikteliği Yaşatır” projesi kapsamında eğitim semineri gerçekleştirildi. Seminerde konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Tahir Dayhan, Kestanepazarı’nda eğitim gören gençleri modern dünyanın kötülüklerinden korunabilmek adına adeta Ashâb-ı Kehf’in mağaraya sığınması gibi eğitim almak için Kestanepazarı’na sığındığına dikkat çekti.

Kestanepazarı Özel Hatay Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu Konferans salonunda gerçekleştirilen seminerde, öğrencilere seslenen Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Tahir Dayhan, yüce kitabımız Kur’ân-ı Kerîm’in, hayra ve salâha ulaştıran bütün yolları göstermek, şerre ve fesâda açılan bütün kapıları kapamak üzere gönderilmiş bir hidayet rehberi olduğunu belirtti.

SARHOŞ EDEN HER ŞEY ŞARAP HÜKMÜNDEDİR VE GÜNAHTIR

Kur’ân’ın, gençlikten ihtiyarlığa kadar ömrümüz boyunca hem maddi hem de manevi anlamda tertemiz kalabilmemiz için uzak durmamızı istediği şerli ve şeytanî işlerden dördünü Maide Suresinin 90 ve 91. ayetlerinde dile getirildiğini de hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Dayhan, söz konusu ayet-i kerime’de mü’minlere mealen:

“Ey iman edenler! Şarap, kumar, putlara kurban kesilen sunaklar, fal okları, şeytana ait pis işlerden başka bir şey değildir. Bunlardan kaçının ki felâh bulasınız. Şarap ve kumarla şeytanın yapmak istediği tek şey, sizin aranıza düşmanlık ve kin salmak, sizi Allah’ı zikretmekten ve namazdan alıkoymaktır. Artık bu habis şeylerden vazgeçiyorsunuz değil mi?” şeklinde seslenildiğini vurguladı. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.), bu ayetteki ilk maddeyi genişleterek: “Her sarhoş edici şey Hamr yani şarap hükmündedir ve her Hamr haramdır. Her kim bu dünyada Hamr içer ve tövbe etmeden ölürse, Ahiretteki Hamr’dan içemez!” dediğini belirten Yrd. Doç. Dr. Dayhan, imanlı kişilerin her türlü uyuşturucudan uzak durması gerektiğini söyledi.

İMAN VE HAMR BİR ARADA BULUNMAZ

Aralarında çok sayıda hafızın da bulunduğu dinleyici kitlesine Kur-an’ı Kerim’den ve sahâbîlerin aktardığı hadislerden örnek vererek uyuşturucunun zararlarını anlatan Yrd. Doç. Dr. Dayhan, “3. Râşid Halife Hz. Osman (r.a.) Allah Rasulü’nün (s.a.v.) şöyle buyurduğunu nakleder: “Sarhoş edici tüm maddelerden sakının. Zira o bütün pisliklerin/kötülüklerin anası ve her şerrin anahtarıdır… Hamr’dan uzak durun. Zira iman ile hamr alışkanlığı bir insanda bir araya geldiğinde, mutlaka biri diğerini dışarı çıkarır” şeklinde konuştu.

SİZLER MAĞARAYA SIĞINAN ASHÂB-I KEHF GİBİSİNİZ

Kehf sûresinin 10. âyetinde; “O gençler mağaraya sığınmışlar ve Rabbimiz! bize tarafından rahmet ver ve bize, şu halimizden rızana uygun bir kurtuluş yolu göster demişlerdi” buyurulduğunu da dile getiren Yrd. Doç. Dr. Dayhan, seminere katılan öğrencilere hitaben “Sizler de Ashâb-ı Kehf’in mağaraya sığınması gibi, mânevî ve rûhânî gelişimlerinize katkı sağlamak, Allah’ın rızasına, rahmetine ve hidayetine nail olmak gayesiyle, modern dünyanın kötülüklerinden bir mağaraya kaçar gibi uzaklaşarak bir dönem eğitim almak için Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği kurumlarına gelmiş buralara sığınmış genç bir nesilsiniz” dedi.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir