Ara
Close this search box.

Hafız Adayları Orman Yangınlarına ve Çevre Temizliğine Dikkat Çekti

Kestanepazarı’nın minik hafız adayları Rûm Suresi – 41. Ayet’ine dikkat çekerek ormanda çevre temizliği yaptı. Etkinlik esnasında orman alanından 1350 Litre çöp toplayan hafız adayları, yangınlara sebep olan bu çöplerin doğaya bırakılmasının çok zararlı olduğunu, ülkesini seven ve geleceğini düşünen kimsenin çevresini kirletmemesi gerektiğini dile getirdi.

Karabağlar Müftülüğü Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu’nda Kur’an-ı Kerim ve Hafızlık Eğitimi alan minik hafız adayları, Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği’nin Kaynaklar Semti’ndeki Sosyal Tesisleri’nde yüzme, futbol, basketbol, doğa yürüyüşü gibi çeşitli sportif faaliyetler gerçekleştirdi.

Doğa yürüyüşü esnasında çevrelerindeki ormanda çöpleri gören 40 minik hafız adayı, Rûm Suresi – 41. Ayet’inin “İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu; böylece Allah -dönüş yapsınlar diye- işlediklerinin bir kısmını onlara ­tattırıyor.” mealine dikkat çekerek çevre temizliği yapmaya karar verdi.

ETKİNLİK İLE DEĞERLER EĞİTİMİ DE İÇ İÇE
Aldıkları çöp torbaları ile orman içinde temizlik yapan 40 öğrenci, toplamda 1350 Litre çöp topladı. Etkinlikte hafız öğrencilerin başında bulunan Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Sosyal Faaliyetler Koordinatörü Halil İbrahim Atakan, her bireyin bir ekolojik ayak izinin olduğunu ve günlük 2 kg’a yakın çöp bıraktığını söyledi. Atakan, bırakılan bu çöplerin kurallara uymayıp doğal çevreye bırakılması halinde çok kısa süre içerisinde dünyanın yaşanılmaz bir hal alacağına dikkat çekti. Doğada, camın 1 milyon, plastiğin 500, gazetenin 6 ay, elma çöpünün de 2 ayda çözülebildiğini sözlerine ekleyen Atakan, öğrencileriyle çevreyi kirletmemek bizim sorumluluğumuz, temizlemek ise görevimiz sloganıyla hareket ettiklerini dile getirdi. Yapılan etkinlikte aynı zamanda öğrencilere uygulamalı olarak değerler eğitimi verdiklerini de vurgulayan Atakan, “Yaptığımız etkinlikle birlikte, hem çevremizi temizliyor, hem de neden çevremizi temiz tutmamız gerektiğini, öğrencilerimizin ezberledikleri Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’deki Ayeti Kerime ile anlatarak öğrencilerin kutsal kitabımızı hayat felsefesine dönüştürmelerini de amaçlıyoruz” dedi.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir